Likwidacja CBA. Rząd przyjął projekt
"Na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego" – przekazała Kancelaria Premiera.
Projekt trafi teraz do parlamentu.
"Służba zdeprawowana przez PiS"
Na posiedzeniu rządu premier Donald Tusk przekonywał, iż "ostatnie lata pokazały, że poprzednicy używali bezwzględnie różnych metod do walki politycznej, metod, w których także udział brały służby państwowe". – Wszyscy w Polsce mieli coraz bardziej przygnębiające wrażenie, że instytucja powołana do walki z korupcją tak naprawdę kryła władzę i raczej zajmowała się opozycją – powiedział szef rządu.
– Usytuowanie CBA miało zagwarantować, że ta służba będzie przede wszystkim patrzeć władzy na ręce. Została zdeprawowana przez naszych poprzedników. Pracowaliśmy długo nad zmianami, które zlikwidują zło, które rozpleniło się w tej instytucji – mówił premier Tusk.
Likwidacja CBA
Postulat likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego znalazł się w umowie koalicyjnej podpisanej w listopadzie 2023 r. przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Nową Lewicę.
CBA powstało na mocy ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. Biuro stanowi urząd do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. Przedstawiciele obecnej koalicji rządzącej zarzucają CBA naruszenia praworządności i swobód obywatelskich, a także sprzeniewierzanie się zasadzie neutralności politycznej przy realizacji walki z korupcją.
W miejsce CBA powstanie nowa struktura policyjna – Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Część zadań CBA zostanie również przekazane do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Krajowej Administracji Skarbowej.